The MV Agusta F4 1000 MT Tamburini is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 996.39 ccm (60,50 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 173.00 HP (125,67 kW)) @ 12850 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9200 RPM and a top speed of 307.4 km/h (190,05 mph)
For daily commuting, the gas tank is an important factor. The MV Agusta F4 1000 MT Tamburini includes a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, ensuring excellent performance for your rides.
Proper upkeep is essential to keep your MV Agusta F4 1000 MT Tamburini performing at its best. Essential service parts involve spark plugs. By using genuine parts, your F4 1000 MT Tamburini will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 1000 MT Tamburini Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 996.39 ccm (60,50 cubic inches) |
| Power: | 173.00 HP (125,67 kW)) @ 12850 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9200 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 307.4 km/h (190,05 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 190.0 kg (416,71 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |