The Kawasaki ZZR 600 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 599.00 ccm (36,37 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 98.00 HP (71,14 kW)) @ 1200 RPM, 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 9000 RPM and a top speed of 240.0 km/h (148,35 mph)
When riding, the fuel capacity is a critical feature. The Kawasaki ZZR 600 is equipped with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, ensuring excellent range on the road.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Kawasaki ZZR 600 in top condition. Popular maintenance parts include batteries. By using genuine parts, your ZZR 600 will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Kawasaki ZZR 600 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 599.00 ccm (36,37 cubic inches) |
| Power: | 98.00 HP (71,14 kW)) @ 1200 RPM |
| Torque: | 66.00 Nm (6,67 kgf-m or 48,46 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 240.0 km/h (148,35 mph) |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 195.0 kg (427,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |