The Honda VTX1300S is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1312.00 ccm (79,66 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM, 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential factor. The Honda VTX1300S features a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, giving good efficiency during your journeys.
Preventative care is vital for keeping your Honda VTX1300S in peak form. Frequently replaced components include fuel filters. Through proper maintenance, your VTX1300S will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1312.00 ccm (79,66 cubic inches) |
| Power: | 74.00 HP (53,73 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 123.00 Nm (12,44 kgf-m or 90,25 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 300.0 kg (658,09 pounds) |
| Length: | 2575 mm (100,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |