The Hero Honda Passion Pro is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 97.50 ccm (5,92 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM, 8.04 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key consideration. The Hero Honda Passion Pro is fitted with a 12.80 litres (3,36 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, providing excellent performance on the road.
Regular maintenance is crucial for keeping your Hero Honda Passion Pro operating reliably. Popular maintenance parts involve oil filters. With the right parts, your Passion Pro will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Hero Honda Passion Pro Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 3.00 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 97.50 ccm (5,92 cubic inches) |
| Power: | 7.37 HP (5,37 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 8.04 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.80 litres (3,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 119.0 kg (261,09 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |