The Harley Davidson FLHRCI Road King Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the gas tank is a critical feature. The Harley Davidson FLHRCI Road King Classic includes a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, offering consistent fuel economy on the road.
Regular maintenance is key for maintaining your Harley Davidson FLHRCI Road King Classic operating reliably. Essential service parts consist of fuel filters. Through proper maintenance, your FLHRCI Road King Classic can maintain strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FLHRCI Road King Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 16 and the Rear Tyre size is 150/85 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (87,98 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 109.00 Nm (11,04 kgf-m or 80,00 ft.lbs) @ 3400 RPM |
| Compression: | 8.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 332.0 kg (728,24 pounds) |
| Length: | 2440 mm (95,62 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |