The Diamo Fury 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder, 1 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 10.00 HP (7.3 kW and a top speed of 104.6 km/h (64,68 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a key aspect. The Diamo Fury 150 comes with a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, offering optimal efficiency on the road.
Scheduled maintenance is key for ensuring your Diamo Fury 150 in peak form. Common service items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Fury 150 will keep providing reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Diamo Fury 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 10.00 HP (7.3 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 1 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 104.6 km/h (64,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 139.7 kg (306,46 pounds) |
| Length: | 2057 mm (80,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |