The Buell M2 Cyclone is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 93.50 HP (67,86 kW)) @ 6100 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 5600 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
For weekend adventures, the tank size is an essential aspect. The Buell M2 Cyclone features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, giving reliable range for your adventures.
Routine service is essential to keep your Buell M2 Cyclone running smoothly. Common service items involve fuel filters. With regular servicing, your M2 Cyclone can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1203.00 ccm (73,04 cubic inches) |
| Power: | 93.50 HP (67,86 kW)) @ 6100 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 5600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 200.0 kg (438,70 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |