The Azel Wolf 200 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 200.00 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10.9 kW, 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is vital to maintain your Azel Wolf 200 in peak form. Popular maintenance parts involve batteries. With regular servicing, your Wolf 200 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Azel Wolf 200 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.15 - 18 and the Rear Tyre size is 2.75 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 200.00 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10.9 kW |
| Torque: | 14.50 Nm (1,49 kgf-m or 10,65 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |