The Yamaha XV 920 MK is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 920.00 ccm (55,86 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 48.50 HP (35.4 kW and a top speed of 169.0 km/h (104,48 mph)
When riding, the tank size is a critical factor. The Yamaha XV 920 MK is equipped with a 14.38 litres (3,78 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel injection system, offering excellent performance for your adventures.
Regular maintenance is vital to keep your Yamaha XV 920 MK operating reliably. Essential service parts consist of oil filters. With the right parts, your XV 920 MK will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XV 920 MK Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 920.00 ccm (55,86 cubic inches) |
| Power: | 48.50 HP (35.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 8.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 169.0 km/h (104,48 mph) |
| Fuel Capacity: | 14.38 litres (3,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1983 |
| Weight: | 225.0 kg (493,52 pounds) |
| Length: | 2200 mm (86,17 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |