The Yamaha TDM900A is a 4 stroke, Allround bike with a Liquid cooled 897.00 ccm (54,46 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 85.02 HP (61,79 kW)) @ 12000 RPM, 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Yamaha TDM900A is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel injection system, delivering reliable efficiency for your adventures.
Preventative care is important to keep your Yamaha TDM900A operating reliably. Common service items comprise drive chains. By using genuine parts, your TDM900A can keep delivering strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Yamaha TDM900A Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR18 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54,46 cubic inches) |
| Power: | 85.02 HP (61,79 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 88.80 Nm (9,05 kgf-m or 65,17 ft.lbs) @ 9100 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | 2180 mm (85,37 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |