The Veli ZQ 200 15 is a 2 stroke, Sport bike with a 199.90 ccm (12,14 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM, 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Routine service is necessary to keep your Veli ZQ 200 15 running smoothly. Essential service parts consist of spark plugs. With the right parts, your ZQ 200 15 can keep delivering dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Veli ZQ 200 15 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 70/90 - 17 and the Rear Tyre size is 80/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 199.90 ccm (12,14 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.00 Nm (1,09 kgf-m or 8,06 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |