The Veli King 50 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8000 RPM, 4.06 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The Veli King 50 comes with a 6.55 litres (1,72 gallons) fuel tank, delivering optimal efficiency on the road.
Routine service is necessary to keep your Veli King 50 performing at its best. Frequently replaced components consist of air filters. Using quality components, your King 50 can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 4.06 Nm (0,40 kgf-m or 2,99 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.55 litres (1,72 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 95.0 kg (208,35 pounds) |
| Length: | 2250 mm (88,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |