The TGB 303R 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.20 ccm (7,54 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential feature. The TGB 303R 125 comes with a 6.80 litres (1,79 gallons) fuel tank, providing excellent range for your adventures.
Regular maintenance is necessary to keep your TGB 303R 125 performing at its best. Regular replacement items consist of oil filters. Through proper maintenance, your 303R 125 will continue to deliver reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for TGB 303R 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.20 ccm (7,54 cubic inches) |
| Power: | 8.60 HP (6,27 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.80 litres (1,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1860 mm (72,83 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |