The Suzuki Street Magic II is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.10 HP (5.2 kW, 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 3300 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a key consideration. The Suzuki Street Magic II is equipped with a 6.40 litres (1,68 gallons) fuel tank, offering efficient fuel economy for your rides.
Regular maintenance is necessary to maintain your Suzuki Street Magic II running smoothly. Common service items consist of spark plugs. Using quality components, your Street Magic II will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.10 HP (5.2 kW |
| Torque: | 7.60 Nm (0,80 kgf-m or 5,57 ft.lbs) @ 3300 RPM |
| Compression: | 7.1:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.40 litres (1,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 80.0 kg (175,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |