The MuZ Saxon Sportstar 125 is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 5800 RPM, 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5700 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important for keeping your MuZ Saxon Sportstar 125 performing at its best. Popular maintenance parts include batteries. With regular servicing, your Saxon Sportstar 125 can maintain great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 5800 RPM |
| Torque: | 12.00 Nm (1,19 kgf-m or 8,86 ft.lbs) @ 5700 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |