The Malaguti Ciak Master 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For daily commuting, the tank size is an important feature. The Malaguti Ciak Master 125 is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel management system, giving excellent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is key to maintain your Malaguti Ciak Master 125 running smoothly. Regular replacement items involve sprockets. Through proper maintenance, your Ciak Master 125 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Malaguti Ciak Master 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 110/80 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 117.0 kg (256,61 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |