The MV Agusta F4 Brutale Serie Oro is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 749.40 ccm (45,50 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM, 77.30 Nm (7,86 kgf-m or 56,72 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential feature. The MV Agusta F4 Brutale Serie Oro is fitted with a 29.00 litres (7,62 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering optimal mileage for your rides.
Preventative care is important for ensuring your MV Agusta F4 Brutale Serie Oro running smoothly. Common service items include drive chains. With regular servicing, your F4 Brutale Serie Oro will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 749.40 ccm (45,50 cubic inches) |
| Power: | 125.00 HP (90,74 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 77.30 Nm (7,86 kgf-m or 56,72 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 29.00 litres (7,62 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |