The MBK Nitro Naked is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM, 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a key feature. The MBK Nitro Naked comes with a 26.49 litres (6,97 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your rides.
Routine service is necessary to maintain your MBK Nitro Naked running smoothly. Common service items comprise air filters. With regular servicing, your Nitro Naked will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for MBK Nitro Naked Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 140/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 3.70 Nm (0,40 kgf-m or 2,69 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | 7.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 26.49 litres (6,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 92.0 kg (201,79 pounds) |
| Length: | 1743 mm (68,26 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |