The Lifan LF250 Elite is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.60 ccm (15,15 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 16.09 HP (11,64 kW)) @ 6500 RPM, 19.50 Nm (1,99 kgf-m or 14,33 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 120.0 km/h (74,23 mph)
When riding, the tank size is an important factor. The Lifan LF250 Elite is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, delivering good mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Lifan LF250 Elite in peak form. Common service items involve spark plugs. With the right parts, your LF250 Elite will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Lifan LF250 Elite Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.60 ccm (15,15 cubic inches) |
| Power: | 16.09 HP (11,64 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 19.50 Nm (1,99 kgf-m or 14,33 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 120.0 km/h (74,23 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2080 mm (81,49 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |