The Keeway TX125 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Scheduled maintenance is important to maintain your Keeway TX125 Enduro in top condition. Popular maintenance parts consist of oil filters. Using quality components, your TX125 Enduro will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Keeway TX125 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2085 mm (81,69 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |