The Kawasaki Concours 14 ABS is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
For weekend adventures, the gas tank is a key factor. The Kawasaki Concours 14 ABS features a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel injection system, providing efficient efficiency for your rides.
Preventative care is key to keep your Kawasaki Concours 14 ABS operating reliably. Popular maintenance parts comprise oil filters. By using genuine parts, your Concours 14 ABS can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Kawasaki Concours 14 ABS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1352.00 ccm (82,09 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 100.30 Nm (10,15 kgf-m or 73,63 ft.lbs) @ 6200 RPM |
| Compression: | 10.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 275.3 kg (603,97 pounds) |
| Length: | 2271 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |