The Jianshe JS125 GY4 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 9000 RPM, 8.82 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important factor. The Jianshe JS125 GY4 includes a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Preventative care is essential to keep your Jianshe JS125 GY4 running smoothly. Popular maintenance parts involve oil filters. Through proper maintenance, your JS125 GY4 will continue to deliver excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 8.82 Nm (0,90 kgf-m or 6,47 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |