The Hyosung XRX 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM, 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
When riding, the tank size is a critical consideration. The Hyosung XRX 125 is fitted with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, giving excellent mileage for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Hyosung XRX 125 in top condition. Frequently replaced components involve spark plugs. By using genuine parts, your XRX 125 can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 11.93 HP (8,66 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 9.90 Nm (1,00 kgf-m or 7,26 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |