The Hyosung Rapier 450 Quad is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 448.80 ccm (27,25 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 50.00 HP (36.5 kW and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is an essential consideration. The Hyosung Rapier 450 Quad includes a 11.00 litres (2,90 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, ensuring consistent fuel economy for your rides.
Proper upkeep is crucial for keeping your Hyosung Rapier 450 Quad in top condition. Common service items include spark plugs. Through proper maintenance, your Rapier 450 Quad will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Hyosung Rapier 450 Quad Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 175/75 - 10 and the Rear Tyre size is 255/55 - 9 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 448.80 ccm (27,25 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 11.00 litres (2,90 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 165.0 kg (361,98 pounds) |
| Length: | 1835 mm (71,84 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |