The Hyosung GT250 Naked GT250 Comet is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10250 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 140.0 km/h (86,57 mph)
For weekend adventures, the tank size is a critical aspect. The Hyosung GT250 Naked GT250 Comet comes with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel management system, giving optimal fuel economy on the road.
Preventative care is essential to keep your Hyosung GT250 Naked GT250 Comet in peak form. Common service items involve air filters. Through proper maintenance, your GT250 Naked GT250 Comet will sustain excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Hyosung GT250 Naked GT250 Comet Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 150/70 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 28.16 HP (20,50 kW)) @ 10250 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 140.0 km/h (86,57 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 155.0 kg (339,99 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |