The Harley Davidson FXST Softail Standard is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When out on the road, the fuel system is an important consideration. The Harley Davidson FXST Softail Standard is equipped with a 18.92 litres (4,98 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, giving reliable efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Harley Davidson FXST Softail Standard in peak form. Popular maintenance parts include spark plugs. With the right parts, your FXST Softail Standard can keep delivering reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXST Softail Standard Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is MH90 - 21 and the Rear Tyre size is 200/55 - R17 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.92 litres (4,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 295.3 kg (647,75 pounds) |
| Length: | 2413 mm (94,53 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |