The Harley Davidson 1200 Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1189.00 ccm (72,19 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 50.00 HP (36,32 kW)) @ 5200 RPM, 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for maintaining your Harley Davidson 1200 Sportster in peak form. Popular maintenance parts involve clutch plates. Through proper maintenance, your 1200 Sportster will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1189.00 ccm (72,19 cubic inches) |
| Power: | 50.00 HP (36,32 kW)) @ 5200 RPM |
| Torque: | 75.50 Nm (7,66 kgf-m or 55,42 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 223.0 kg (489,14 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |