The Diamo Aero GTX50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 48.3 km/h (29,85 mph)
When out on the road, the tank size is an important factor. The Diamo Aero GTX50 features a 7.57 litres (1,99 gallons) fuel tank, delivering reliable efficiency for your rides.
Proper upkeep is necessary for maintaining your Diamo Aero GTX50 in peak form. Frequently replaced components involve oil filters. By using genuine parts, your Aero GTX50 will sustain dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 48.3 km/h (29,85 mph) |
| Fuel Capacity: | 7.57 litres (1,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 112.9 kg (247,76 pounds) |
| Length: | 1854 mm (72,64 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |