The Daelim VL 125 Classic is a 4 stroke, Custom bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 13.20 HP (9,55 kW)) @ 9000 RPM, 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 112.0 km/h (69,25 mph)
When out on the road, the fuel system is a critical factor. The Daelim VL 125 Classic is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, ensuring consistent efficiency during your journeys.
Routine service is vital to maintain your Daelim VL 125 Classic in peak form. Popular maintenance parts comprise drive chains. With the right parts, your VL 125 Classic will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Daelim VL 125 Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 13.20 HP (9,55 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11,090 Nm (1,09 kgf-m or 8,16 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.0 km/h (69,25 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |