The Cagiva Raptor 650 ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 644.05 ccm (39,10 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM, 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 7400 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is a key feature. The Cagiva Raptor 650 ie is equipped with a fuel tank and employs a DOHC fuel control system, giving optimal range on the road.
Scheduled maintenance is important for maintaining your Cagiva Raptor 650 ie in peak form. Frequently replaced components involve air filters. Through proper maintenance, your Raptor 650 ie can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 644.05 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 70.00 HP (50,84 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 63.50 Nm (6,47 kgf-m or 46,57 ft.lbs) @ 7400 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 180.0 kg (394,82 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |