The CCM R30 is a 4 stroke, Super Motard bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7600 RPM, 52.10 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 6800 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential aspect. The CCM R30 is fitted with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel injection system, giving consistent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is vital for ensuring your CCM R30 in peak form. Popular maintenance parts consist of clutch plates. With regular servicing, your R30 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 53.00 HP (38,51 kW)) @ 7600 RPM |
| Torque: | 52.10 Nm (5,27 kgf-m or 38,21 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |