The Benelli Cafe Racer 1130 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) In-line three, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The Benelli Cafe Racer 1130 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel injection system, providing efficient efficiency for your adventures.
Preventative care is key to maintain your Benelli Cafe Racer 1130 in peak form. Frequently replaced components involve drive chains. Through proper maintenance, your Cafe Racer 1130 will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Benelli Cafe Racer 1130 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1130.00 ccm (68,61 cubic inches) |
| Power: | 127.39 HP (92,54 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |