The Benelli BX 505 Enduro is a 4 stroke, Enduro bike with a 4.00 ccm (0,24 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 59.67 HP (43,38 kW)) @ 8500 RPM, 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical consideration. The Benelli BX 505 Enduro features a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel management system, providing excellent efficiency during your journeys.
Regular maintenance is necessary to keep your Benelli BX 505 Enduro performing at its best. Regular replacement items involve fuel filters. Using quality components, your BX 505 Enduro can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for Benelli BX 505 Enduro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 140/80 - 18 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 4.00 ccm (0,24 cubic inches) |
| Power: | 59.67 HP (43,38 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 50.00 Nm (5,07 kgf-m or 36,72 ft.lbs) @ 5750 RPM |
| Compression: | 11.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |