The BMW C1 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6500 RPM, 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 9250 RPM and a top speed of 103.0 km/h (63,68 mph)
During extended trips, the fuel capacity is a critical feature. The BMW C1 125 features a 9.70 litres (2,55 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel delivery system, ensuring excellent efficiency for your adventures.
Regular maintenance is crucial to keep your BMW C1 125 running smoothly. Regular replacement items consist of brake pads. By using genuine parts, your C1 125 will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 15.00 Nm (1,49 kgf-m or 11,04 ft.lbs) @ 9250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 103.0 km/h (63,68 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.70 litres (2,55 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |