The Yamaha PW80 is a 2 stroke, Enduro bike with a Air cooled 79.00 ccm (4,80 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 4.69 HP (3,38 kW)) @ 4800 RPM, 6.30 Nm (0.6 kgf-m or 4.6 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a critical consideration. The Yamaha PW80 is fitted with a 4.90 litres (1,28 gallons) fuel tank, offering efficient mileage for your adventures.
Preventative care is important for maintaining your Yamaha PW80 operating reliably. Common service items include spark plugs. Using quality components, your PW80 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Yamaha PW80 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is - . and the Rear Tyre size is - . so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 79.00 ccm (4,80 cubic inches) |
| Power: | 4.69 HP (3,38 kW)) @ 4800 RPM |
| Torque: | 6.30 Nm (0.6 kgf-m or 4.6 ft.lbs |
| Compression: | 6.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.90 litres (1,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1540 mm (60,30 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |