The Yamaha Majesty 180 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 249.78 ccm (15,16 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM, 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is a key feature. The Yamaha Majesty 180 is fitted with a 10.50 litres (2,76 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency during your journeys.
Regular maintenance is crucial to maintain your Yamaha Majesty 180 performing at its best. Essential service parts comprise batteries. Through proper maintenance, your Majesty 180 can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha Majesty 180 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.78 ccm (15,16 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 13.00 Nm (1,29 kgf-m or 9,55 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.50 litres (2,76 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2030 mm (79,50 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |