The Vespa LX 50 Navy is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM, 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 62.8 km/h (38,81 mph)
For weekend adventures, the gas tank is an important consideration. The Vespa LX 50 Navy includes a 8.50 litres (2,24 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel management system, providing reliable range for your adventures.
Regular maintenance is key for maintaining your Vespa LX 50 Navy running smoothly. Regular replacement items consist of clutch plates. Through proper maintenance, your LX 50 Navy will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Vespa LX 50 Navy Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 4.15 HP (2,99 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 3.50 Nm (0,40 kgf-m or 2,59 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.8 km/h (38,81 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.50 litres (2,24 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |