The Triumph Rocket III Classic is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM, 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is a key feature. The Triumph Rocket III Classic includes a 24.00 litres (6,31 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, providing efficient mileage during your journeys.
Proper upkeep is essential for ensuring your Triumph Rocket III Classic in top condition. Frequently replaced components involve brake pads. With the right parts, your Rocket III Classic will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Triumph Rocket III Classic Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 150/80 - 17 and the Rear Tyre size is 240/50 - R16 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 2294.00 ccm (139,28 cubic inches) |
| Power: | 142.00 HP (103,08 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 200.00 Nm (20,30 kgf-m or 146,76 ft.lbs) @ 2500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 24.00 litres (6,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 320.0 kg (701,97 pounds) |
| Length: | 2500 mm (97,91 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |