The Titan Gecko is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.00 ccm (95,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is crucial for keeping your Titan Gecko performing at its best. Essential service parts consist of brake pads. By using genuine parts, your Gecko can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95,50 cubic inches) |
| Power: | 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 256.0 kg (561,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |