The TVS Fiero FX is a 4 stroke, Classic bike with a 147.50 ccm (8,96 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 7000 RPM, 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and a top speed of 100.0 km/h (61,79 mph)
When riding, the tank size is an important consideration. The TVS Fiero FX features a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, delivering efficient mileage on the road.
Proper upkeep is key to maintain your TVS Fiero FX operating reliably. Regular replacement items comprise spark plugs. With regular servicing, your Fiero FX can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for TVS Fiero FX Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 2.75 - 18 and the Rear Tyre size is 90/90 - 18 so before buying a tyre, make sure that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.50 ccm (8,96 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 10.50 Nm (1,09 kgf-m or 7,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 100.0 km/h (61,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 124.0 kg (272,03 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |