The Sachs Saxylight is a 2 stroke, Allround bike with a 30.00 ccm (1,82 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 0.67 HP (0,50 kW)) @ 3500 RPM, 1.58 Nm (0,20 kgf-m or 1,19 ft.lbs) @ 3750 RPM and a top speed of 20.0 km/h (12,34 mph)
For daily commuting, the gas tank is a critical feature. The Sachs Saxylight comes with a 1.70 litres (0,45 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your adventures.
Routine service is important to keep your Sachs Saxylight in top condition. Common service items involve oil filters. By using genuine parts, your Saxylight will sustain reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Sachs Saxylight Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 50/90 - 26 and the Rear Tyre size is 50/90 - 26 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 30.00 ccm (1,82 cubic inches) |
| Power: | 0.67 HP (0,50 kW)) @ 3500 RPM |
| Torque: | 1.58 Nm (0,20 kgf-m or 1,19 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 20.0 km/h (12,34 mph) |
| Fuel Capacity: | 1.70 litres (0,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 32.0 kg (70,15 pounds) |
| Length: | 1765 mm (69,15 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |