The MZ SM 125 Cup Replica is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.11 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 177.0 km/h (109,45 mph)
During extended trips, the fuel system is a key consideration. The MZ SM 125 Cup Replica is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering consistent efficiency on the road.
Preventative care is necessary for maintaining your MZ SM 125 Cup Replica in top condition. Common service items comprise sprockets. Through proper maintenance, your SM 125 Cup Replica can maintain reliable service for years to come.
Loading products...
If you are searching for MZ SM 125 Cup Replica Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.11 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 177.0 km/h (109,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 129.5 kg (284,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |