The Kawasaki KLX 110 is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 111.00 ccm (6,74 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 6.30 HP (4.6 kW, 6.90 Nm (0.7 kgf-m or 5.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important factor. The Kawasaki KLX 110 includes a fuel tank and is controlled by a SOHC fuel delivery system, offering consistent mileage for your adventures.
Scheduled maintenance is key to keep your Kawasaki KLX 110 in peak form. Regular replacement items include spark plugs. Through proper maintenance, your KLX 110 will sustain great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 111.00 ccm (6,74 cubic inches) |
| Power: | 6.30 HP (4.6 kW |
| Torque: | 6.90 Nm (0.7 kgf-m or 5.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 3 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | 64.0 kg (140,39 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |