The Honda CBR 1000 RR Fireblade is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 169.50 HP (123,08 kW)) @ 11250 RPM, 114.50 Nm (11,64 kgf-m or 84,08 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an important factor. The Honda CBR 1000 RR Fireblade is fitted with a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel delivery system, offering efficient mileage on the road.
Regular maintenance is essential to maintain your Honda CBR 1000 RR Fireblade operating reliably. Common service items include fuel filters. Using quality components, your CBR 1000 RR Fireblade will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 1000 RR Fireblade Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 169.50 HP (123,08 kW)) @ 11250 RPM |
| Torque: | 114.50 Nm (11,64 kgf-m or 84,08 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |