The Bimota DB5 Mille is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the gas tank is an essential factor. The Bimota DB5 Mille is equipped with a fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel management system, offering reliable range for your adventures.
Scheduled maintenance is important to keep your Bimota DB5 Mille running smoothly. Frequently replaced components consist of batteries. Through proper maintenance, your DB5 Mille can maintain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB5 Mille Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before going ahead and purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |