The TVS Super XL is a 2 stroke, Allround bike with a 69.90 ccm (4,25 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM, 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an important factor. The TVS Super XL is fitted with a 4.00 litres (1,05 gallons) fuel tank, providing good range on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your TVS Super XL in peak form. Frequently replaced components include spark plugs. With the right parts, your Super XL can maintain excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for TVS Super XL Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 16 and the Rear Tyre size is 2.50 - 16 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 69.90 ccm (4,25 cubic inches) |
| Power: | 3.50 HP (2,59 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 5.00 Nm (0,50 kgf-m or 3,68 ft.lbs) @ 3750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.00 litres (1,05 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 66.0 kg (144,77 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |