The MV Agusta Brutale 989R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 982.30 ccm (59,64 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 141.00 HP (102,39 kW)) @ 10900 RPM, 1203.50 Nm (122,09 kgf-m or 883,26 ft.lbs) @ 8100 RPM and a top speed of 265.0 km/h (163,88 mph)
When out on the road, the gas tank is a key factor. The MV Agusta Brutale 989R comes with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, providing reliable mileage during your journeys.
Routine service is important to keep your MV Agusta Brutale 989R performing at its best. Frequently replaced components comprise oil filters. With regular servicing, your Brutale 989R can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 989R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 982.30 ccm (59,64 cubic inches) |
| Power: | 141.00 HP (102,39 kW)) @ 10900 RPM |
| Torque: | 1203.50 Nm (122,09 kgf-m or 883,26 ft.lbs) @ 8100 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 265.0 km/h (163,88 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |