The Italjet Velocifero 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 5.00 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential consideration. The Italjet Velocifero 50 is equipped with a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing optimal mileage during your journeys.
Routine service is important for keeping your Italjet Velocifero 50 performing at its best. Frequently replaced components consist of brake pads. With regular servicing, your Velocifero 50 can keep delivering excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Italjet Velocifero 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 10 and the Rear Tyre size is 100/90 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3,58 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 72.0 kg (157,91 pounds) |
| Length: | 1670 mm (65,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |