The Honda CB 750 Sevenfifty is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 747.00 ccm (45,35 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 72.00 HP (52,34 kW)) @ 8500 RPM, 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 202.0 km/h (124,87 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical consideration. The Honda CB 750 Sevenfifty is fitted with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, providing consistent fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Honda CB 750 Sevenfifty in top condition. Essential service parts include spark plugs. Using quality components, your CB 750 Sevenfifty will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CB 750 Sevenfifty Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 150/70 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 747.00 ccm (45,35 cubic inches) |
| Power: | 72.00 HP (52,34 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 61.00 Nm (6,17 kgf-m or 44,78 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 202.0 km/h (124,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |