The Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
When riding, the gas tank is a key feature. The Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom features a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, offering optimal fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom operating reliably. Frequently replaced components consist of drive chains. With the right parts, your FXDCI Dyna Super Glide Custom can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson FXDCI Dyna Super Glide Custom Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 160/70 - B17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1442.15 ccm (87,56 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.26 Nm (11,74 kgf-m or 84,58 ft.lbs) @ 3000 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 290.8 kg (637,80 pounds) |
| Length: | 2352 mm (92,14 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |